Jaki robot koszący wybrać na 200m2, 500m2, 1000m2

Robot koszący, czyli kosiarka automatyczna - jak odpowiednio dobrać do rozmiaru trawnika?

Marzenia o idealnym, równo przystrzyżonym trawniku stają się coraz bardziej realne dzięki rozwojowi technologii robotów koszących. Dzięki nim można oszczędzić wiele czasu i wysiłku, a jednocześnie cieszyć się pięknym, zadbanym ogrodem. Jednak z taką różnorodnością dostępnych modeli, wybór odpowiedniego robota koszącego może być wyzwaniem. W tym artykule dowiesz się, jak dobrać właściwego robota koszącego do rozmiaru Twojego trawnika.

łatwy w montażu robot koszący

Jaki robot koszący na 200m2?

Wybór robota na niewielką powierzchnię trawnika może być trudny, zwłaszcza gdy czytamy o wszystkich funkcjach, jakie może posiadać kosiarka automatyczna. Czy jednak na pewno wszystkie są niezbędne? Większość z nich usprawnia pracę robota, jednak w niewielkim ogrodzie mogą się okazać tylko zbędnym wydatkiem. Dla działki o powierzchni 300m2 w większości sprawdzą się podstawowe modele, wyposażone w panel sterujący, do którego mamy dostęp z poziomu robota. Zazwyczaj nie posiadają Wi-Fi ani czujników ultradźwiękowych, za to ich największym atutem jest niska cena. Pomimo braku wielu bajerów, swoją najważniejszą funkcję, czyli koszenie trawy wykonują tak samo dobrze. Jeżeli jednak nie chcesz podchodzić do robota za każdym razem, żeby wprowadzić zmiany, możesz wybrać model z modułem bluetooth. W takim przypadku aplikacja mobilna działa identycznie jak w przypadku Wi-Fi, ale posiada mniejszy zasięg (10-15m).

kosiarka automatyczna yard force z modułem bluetooth

Nasza propozycja robota koszącego z bluetooth do 300m2:

robot koszący yard force z wi-fi na 500m2

Jaki robot koszący na 500m2?

Taka powierzchnia trawnika pozwala na znacznie większy wybór wśród robotów koszących. Przy takim areale producenci wyposażają swoje kosiarki automatyczne w funkcje dodatkowe, takie jak moduł Wi-Fi, GPS lub czujnik ultradźwiękowy. Czym się różnią od mniejszych kosiarek? Przede wszystkim czas pracy na baterii jest znacznie dłuższy, dzięki czemu nasz ogrodowy pomocnik będzie mógł kosić większą powierzchnię bez pozostawiania nieestetycznych kępek trawy. Większa jest również szerokość koszenia. Kolejnym atutem jest aplikacja mobilna, pozwalająca na sterowanie robotem z dowolnego miejsca. Jest to ogromna zaleta, jednak należy pamiętać, aby wyposażyć się we wzmacniacze sygnału, aby robot koszący znajdował się cały czas w zasięgu sieci. Na szczęście zakup takiego urządzenia nie powinien mocno obciążyć domowego budżetu. Warto również rozważyć model wyposażony w czujnik antykolizyjny pozwalający na omijanie przeszkody bez zderzenia z nią. Taki czujnik uchroni delikatne rośliny oraz ruchome rzeczy pozostawione na trawniku przed uszkodzeniem przez robota. Jest to również fantastyczne rozwiązanie, gdy w ogrodzie znajdują się dzieci lub zwierzęta.

Nasza propozycja robota koszącego z Wi-Fi i czujnikiem antykolizyjnym do 500m2:

Jaki robot koszący na 1000m2?

W tej kategorii prawidłowo oszacowany rozmiar trawnika jest wyjątkowo ważny. Jeśli wybierzesz robota na mniejszą powierzchnię, musisz się liczyć z niedokoszonymi kępkami trawy. Ryzyko to nie występuje w przypadku robotów na większy trawnik, jednak po co przepłacać? W końcu im większa powierzchnia tym droższy robot. Zasadniczymi różnicami między robotami w tym segmencie, to wyposażenie, które otrzymujemy w standardzie oraz dodatkowe czujniki antykolizyjne lub zderzeniowe. Przy zakupie zwróć uwagę czy robot musi być zainstalowany przez profesjonalnego instalatora. Często koszt instalacji wynosi dodatkowe 1-2 tys. zł, rozważ więc czy chcesz zapłacić za taką usługę, czy wolisz robota, którego możesz zamontować samodzielnie. Duży ogród często wiąże się z koniecznością podziału trawnika na strefy. Np. powierzchnia działki od frontu domu to 400m2, a pozostała część znajduje się za domem. Jeżeli połączenie tych dwóch części jest stosunkowo wąskie, nieoceniona będzie funkcja koszenia strefowego, która pozwoli robotowi łatwo przejechać z jednej do drugiej, nie tracąc przy tym czasu. Jeśli twój ogród posiada więcej miejsc z wąskimi przejazdami, wybierz robota koszącego, który obsłuży większą ilość stref.

podział na strefy koszenia

Nasza propozycja robota koszącego z Wi-Fi i koszeniem strefowym do 1000m2:

robot koszący yardforce na 1000m2 z czujnikiem ultradźwiękowym

Czy mogę kupić robota na mniejszą lub większą powierzchnię niż mam trawnik?

Tak, ale musisz się liczyć z potencjalnymi problemami. Gdy zakupisz robota na mniejszy trawnik, niż faktycznie posiadasz, bateria w robocie koszącym może okazać się niewystarczająca. Czas pracy na jednym naładowaniu będzie zbyt krótki, aby robot wykonał założoną pracę. Efektem tego będą "plamy" nieskoszonej trawy, a przecież piękny trawnik to główny cel posiadania kosiarki automatycznej.Inaczej sprawy się mają, gdy myślisz nad zakupem przewymiarowanego robota. Jeżeli posiadamy w miarę płaski teren, wydawanie pieniędzy "na zapas" całkowicie mija się z celem. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w ogrodzie znajdują się spore nachylenia. Podjeżdżając pod górę robot musi zużyć więcej energii, co skraca czas pracy akumulatora, a co za tym idzie, czas koszenia. Większość producentów oferuje urządzenia ze zdolnością pokonywania nachyleń do 30-40%, jednak samo to może być niewystarczające do efektywnego koszenia pracy. W tej sytuacji warto zakupić większy akumulator lub robota przeznaczonego na większą powierzchnię.

Podsumowanie

Wybierając robota koszącego przede wszystkim należy prawidłowo oszacować wielkość trawnika oraz budżet, który chcesz przeznaczyć na zakup. Do małych ogrodów wystarczą tańsze modele z łącznością bluetooth lub panelem sterującym. Przy większych warto, aby posiadały funkcję Wi-Fi oraz opcjonalnie czujnik antykolizyjny (więcej o czujniku będzie można przeczytać w następnym wpisie na naszym blogu), jednak najważniejsza jest szerokość koszenia i pojemność akumulatora. Oprócz ilości funkcji równie ważne jest, aby zakupiony robot miał wsparcie serwisowe w Polsce. Warto więc przed zakupem sprawdzić, czy serwis gwarancyjny znajduje się niedaleko nas lub działa wysyłkowo. Zwróć również uwagę czy dokonujesz zakupu u autoryzowanego dystrybutora - jest to bardzo ważne w przypadku ewentualnych problemów posprzedażowych. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie, czy wybranego robota możemy zainstalować samodzielnie. Aby było to możliwe, w zestawie powinien znaleźć się przewód ograniczający, kołki i złączki do przewodu. Instalację możemy również zlecić specjaliście, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci w doborze odpowiedniego robota koszącego i już niebawem będziesz się cieszył pięknie przyciętą trawą. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu.

aplikacja do zdalnego sterowania robotem

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii